Нижче ви можете побачити фотографії реальних залів судового засідання у місті Львові (натисніть, щоб збільшити фото).
Іноді, показання свідка є єдиним доказом, який доводить вину підозрюваної особи. Тому роль свідка в кримінальному провадженні є дуже важливою. Однак, тільки показання свідка, які були дані під час судового засідання, можуть бути прийняті суддею як доказ. Отже, надати свідчення поліції недостатньо, їх треба повторити в залі суду. Це не означає, що свідок може уникнути допиту з представником поліції/прокурором або слідчим суддею.
В Україні, як і в багатьох інших країнах світу, діє дуже важливий принцип, який називається презумпція невинуватості. Відповідно до цього принципу, жодна особа не може бути притягнута до кримінальної відповідальності, поки її вина не встановлена та не доведена у суді у спосіб, який усуває будь-які підстави для сумніву. Це означає, що якщо якась особа вчинила злочин, то вона отримає покарання тільки після того, як її вина буде доведена на основі доказів.
Тому, якщо свідок не з’явиться на судовому засіданні, суд не зможе відновити справедливість.
Свідки є важливими учасниками судового провадження, оскільки вони є ключовим джерелом доказів скоєння злочину. Іноді свідок – це єдине джерело.
Якщо прокурор, суд або захисник вважає, що вам необхідно з'явитися в суді і дати свідчення, ви отримаєте виклик прибути до суду в ролі свідка.
На цьому вебсайті розміщена інтерактивна картинка типової зали судового засідання для Вас щоб ви могли ознайомитися з цими і подібними приміщеннями.
Відповідно до законодавства ви зобов'язані з'явитися у суді, якщо вас викликають як свідка. Це, також, є ваш внесок в систему кримінального правосуддя, а також ваш громадянський обов'язок. Якщо ви не прибудете до суду добровільно, вас туди можуть примусово супроводити працівники поліції. Також, суд може накласти штраф на свідка, який не з'явився у суді.
Переконайтеся, що ви знаєте де знаходиться суд і як туди дістатися (більше інформації ви знайдете на сайті Державної судової адміністрації України).
Якщо ви плануєте їхати до суду на автомобілі, зверніть увагу на дорожньо-транспортну обстановку та заздалегідь подумайте де припаркувати автівку. Багато судів, особливо в великих містах, не мають громадської стоянки.
Якщо ви захворіли і відчуваєте, що не зможете прибути до суду, суд може звільнити вас від цього обов'язку, однак ви повинні негайно про це повідомити суд і представити підтверджуючий документ – довідку лікаря. Суд повинен прийняти офіційне рішення чи необхідно вам прибути до суду пізніше. Для того щоб уникнути будь-яких непорозумінь, як тільки ви захворіли, одразу повідомте суд.
Якщо ви є членом родини або близьким родичем особи, яку звинувачують у скоєнні злочину, ви маєте право відмовитися давати свідчення на підставі статті 63 Конституції України. Також, ви можете відмовитися давати свідчення, якщо вважаєте, що можете обмовити себе або члена своєї родини, тобто наразити на кримінальне переслідування. Ви можете відмовитися давати свідчення, якщо інформація, якою ви володієте є професійною таємницею.
Однак, ви все одно зобов'язані з'явитися у суді і в залі суду засвідчити усно свою відмову давати свідчення.
* До близьких родичів та членів сім’ї належать чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі..
Перейдіть за посиланням на сторінку з порадами цього вебсайту для отримання більш детальної інформації.
Перед тим як прибути до суду, корисно буде пригадати події, про які ви будете давати свідчення. В цьому вам можуть допомогти ваші записи, фотографії, або інші речі/інформація/предмети з місця події. Ви можете взяти записи з собою до суду і запитати у судді чи можна ними скористатися під час засідання.
Не існує чітких правил стосовно того, в якому одязі приходити до суду, проте більшість людей одягають діловий охайний одяг. Візьміть із собою теплого светра або інший теплий одяг, оскільки в приміщенні суду іноді буває прохолодно. В обраному одязі ви маєте почуватися комфортно та зручно, оскільки ви можете провести в суді багато часу.
Можна взяти з собою воду та їжу, якщо вам потрібно дотримуватись режиму харчування. Зазвичай в судах також є обідня перерва під час якої ви можете вийти із приміщення суду і щось перекусити. Однак, бувають випадки, коли з певних причин засідання суду не переривається. В такому випадку ви маєте повідомити працівника суду (секретаря або помічника судді), що вам потрібна перерва і що ви повернетеся до зали суду якомога швидше.
Це погана ідея, оскільки ви можете провести в суді багато часу, а суди, зазвичай, не мають кімнат догляду за дитиною або дитячих кімнат. І загалом, суд - не найкраще місце для дитини.
Однак, заходити до приміщення суду з дитиною не забороняється. Якщо ви берете дітей з собою до суду, нехай з вами прийде також друг/подруга або родич, який зможе подивитися за дітьми поки ви даватимете свідчення. За більш детальною інформацією ви може звернутися безпосередньо до суду.
Якщо ви особа з інвалідністю, або у вас є особливі потреби, ви можете звернутися безпосередньо до суду і дізнатися які умови доступності має приміщення суду, наприклад доступ до вбиральні. За більш детальною інформацією ви може звернутися безпосередньо до суду. Контактна інформація доступна на офіційному сайті Судової влади України.
Якщо ви ще не повідомили свого роботодавця про те, що вам потрібний відгул або відпроситися на декілька годин, зробіть це як найшвидше. Ваш роботодавець повинен дозволити вам виконати обов'язок свідка і виплатити вам середню зарплату за той час, коли ви були відсутні на робочому місці. Ви також можете отримати відшкодування витрат. За цим посиланням Ви зможете дізнатися більше.
Якщо ваш роботодавець відмовляється відпустити вас, повідомте про це слідчому, прокурору або адвокату сторони захисту (тому, хто викликав вас давати свідчення) і/або суду. Суд може видати «повістку про виклик до суду», яку ви можете показати своєму роботодавцю і підтвердити в який саме час ви маєте бути в суді. Після засідання суду, секретар суду може видати вам підтверджуючий документ, в якому буде зазначено час вашого перебування в суді. Роботодавцю забороняється відмовляти вам у виконанні повістки.
За підтримки Шевченківського районного суду, Львівської обласної прокуратури та місцевих університетів, Консультативна місія Європейського Союзу реалізує Пілотний проект «Служба підтримки свідків».
В цій службі працюють волонтери, які пропонують надання особистої допомоги та практичних консультацій свідкам перед тим як вони будуть давати свідчення. Якщо суд, до якого вас викликали давати свідчення, має службу підтримки свідків, ви отримаєте про це інформацію разом із викликом до суду. Також, будь-ласка, прогляньте відповідні розділи цього сайту, щоб дізнатися більше інформації про Пілотний проект «Служба підтримки свідків».
Можливо, вам також буде цікаво ознайомитися з розділом “перед судом вище“.
В повістці вказаний час, коли ви маєте повідомити секретаря суду про своє прибуття. Для цього, необхідно прибути до суду за 10-15 хвилин до вказаного часу, знайти зал судового засідання або секретаря судді та показати йому документ, що посвідчує особу (бажано паспорт громадянина України).
Будь ласка, не забувайте брати з собою документ, що посвідчує особу, коли йдете до суду.
Якщо у вас є питання або справи які ви хотіли б владнати до судового засідання, прибудьте до суду раніше. В деяких судах, в службі підтримки свідків працюють волонтери, які можуть вам допомогти. Зазвичай, волонтерів, які надають підтримку свідкам, можна впізнати за відповідними жилетами. В тих судах де немає служби підтримки свідків, ви можете звернутися безпосередньо до працівників суду.
Для того щоб прийти на засідання вчасно, переконайтеся що ви знаєте де знаходиться суд, також врахуйте час, необхідний на дорогу до суду громадським транспортом або на пошук стоянки для автомобіля. Якщо ви прибули до суду, а засідання вже почалося, секретар не зможе вийти із зали судового засідання, оскільки до його обов'язків входить ведення протоколу засідання і безперервне перебування в залі засідання суду. Отже, судді та інші учасники судового процесу, які знаходяться в залі судового засідання, не знатимуть про ваше прибуття.
Якщо ви загубилися в приміщенні суду і не можете знайти відповідного секретаря або відповідну залу судового засідання, зверніться по допомогу до канцелярії або будь-якого іншого працівника суду.
Ви повинні залишатися в кімнаті для свідків прилеглій до зали судового засідання, в якій ви маєте давати свідчення, або безпосередньо біля зали судового засідання і очікувати на запрошення до зали для надання свідчень. Іноді чекати доводиться довго. Однак, вам доведеться чекати, оскільки ваші свідчення можуть бути дуже важливими. Щоб бути готовим, ознайомтеся з інформацією, яка викладена в розділі «До судового засідання» вище.
Не розмовляйте з іншими свідками, особливо з тими, які вже дали свідчення, тому що це може вплинути на надійність ваших свідчень.
Корисно мати із собою пляшку води, легку їжу, та ліки, які ви регулярно приймаєте. Зазвичай в судах також є обідня перерва під час якої ви можете вийти із приміщення суду. Однак, бувають випадки, коли з певних причин засідання суду не переривається. За таких обставин ви маєте повідомити працівника суду (секретаря або помічника судді), що вам потрібна перерва на обід і що ви повернетеся до зали суду якомога швидше.
Секретар, захисник або прокурор запрошує вас до зали судового засідання. Коли ви даєте свідчення, необхідно вимкнути свій мобільний телефон. Коли ви зайдете до зали судового засідання, вас попросять стати біля кафедри для свідків. Суддя, для протоколу, попросить вас назвати ваше ім'я, місце проживання та перевірить документ, який посвідчує вашу особу.
Потім, вас приведуть до присяги таким чином: «Я, (прізвище, ім'я, по-батькові), присягаю говорити суду правду і лише правду» Це означає, що ви погодилися казати правду, і порушення присяги тягне за собою кримінальну відповідальність. Суддя пояснить вам ваші права та обов'язки, а також відповідальність за відмову давати свідчення або за надання неправдивих свідчень. Вам не треба запам'ятовувати слова присяги. Ви отримаєте аркуш паперу із текстом присяги, вам необхідно його зачитати та поставити підпис під текстом на аркуші.
Також, секретар суду може дати вам текст присяги і перелік ваших прав та обов'язків ще до того як суддя зайде до зали судового засідання, для того щоб ви могли ознайомитися з цією інформацією та поставити підпис. В такому випадку суддя все одно переконається що ви склали присягу, ознайомилися зі своїми правами та обов'язками і підписали розписку про ознайомлення.
Коли ви даєте свідчення, обвинувачувана особа знаходиться в залі судового засідання. Якщо вам страшно давати свідчення в залі судового засідання, ви можете звернутися до суду до початку судового засідання і попросити про проведення допиту в окремому приміщенні з використанням обладнання, яке може змінити звучання вашого голосу. Це робиться для того, щоб сторони могли ставити вам питання, але не могли вас впізнати. З таким проханням треба звертатися до суду в письмовій формі заздалегідь, до початку судового засідання.
В залі також можуть бути присутні глядачі, окрім тих випадків, коли проводиться закрите слухання.
Зазвичай ви маєте стояти під час давання свідчень. Якщо вам важко, повідомте про це суддю, він може дозволити вам сидіти під час давання свідчень.
Суд зобов'язаний спостерігати за проведенням допиту свідка, з метою захисту свідка від зловживання, попереджування порушення правил проведення допиту і нагляду за раціональним використанням часу. За будь-яких обставин не вступайте в суперечки зі сторонами, і якщо ви в чомусь не впевнені, або сумніваєтесь зверніться до судді. Також ви не повинні сперечатися із суддею.
Спочатку прокурор або захисник, представник тієї сторони яка викликала вас для надання свідчень, почне ставити вам запитання. Це називається прямий допит. Під час прямого допиту не дозволяється ставити навідні запитання (тобто запитання, які містять відповідь).
Після прямого допиту, іншій стороні надається можливість провести перехресний допит. Під час перехресного допиту дозволяється ставити навідні питання. Ці питання ви можете коригувати, якщо не згодні з якоюсь їхньою частиною.
Після прямого допиту, іншій стороні надається можливість провести перехресний допит. Під час перехресного допиту дозволяється ставити навідні питання. Ці питання ви можете коригувати, якщо не згодні з якоюсь їхньою частиною. Після допиту свідка наступні особи можуть поставити йому запитання: потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач, їх представники та законні представники, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
Під час допиту свідка суддя, за протестом сторони, може зняти питання, які не стосуються суті кримінального провадження. Суддя, також, може перервати вас в будь-який момент, щоб з'ясувати певне питання. Також, якщо із вашої відповіді не зрозуміло, погоджуєтеся ви з припущеннями юриста чи ні, суддя може попросити вас дати конкретну відповідь «так» або «ні».
Після того, як ви дали свідчення стороні, яка вас викликала до суду як свідка, вам почне ставити запитання представник іншої сторони. Це називається перехресний допит.
Його завдання полягає саме в тому, щоб представити іншу версію перебігу подій. Такий допит може бути досить напруженим і ви можете відчувати занепокоєння, просто розкажіть суду своїми словами що з вами сталося або що ви бачили. Якщо ви не розумієте питання, почуваєтеся стурбовано через запитання або вам погано, обов'язково скажіть про це. Суд може дозволити вам зробити перерву, перш ніж продовжувати допит. Якщо потрібно, ви можете попросити води або серветку.
Після того як ви завершили давати свідчення, повідомте суддю, якщо ви хочете піти, оскільки суддя зобов'язаний переконатися, що ви не будете спілкуватися з іншими свідками, яких ще не допитували. Якщо в деяких свідченнях є розбіжності, можливо, пізніше, буде необхідно знову поговорити з вами або іншими свідками.
Також, ви можете залишитися в залі суду до кінця судового засідання. Щоб дізнатися більше, зверніться до розділу нижче.
Якщо ви хочете вийти із будівлі, в якій знаходиться суд, наприклад щоб подихати свіжим повітрям, ви зобов'язані звернутися до працівника суду (секретаря або помічника судді), який передасть ваше прохання судді.
Працівник суду може запитати у вас куди ви йдете та як з вами можна буде зв'язатися. Ви не повинні відходити далеко, на той випадок якщо вас попросять негайно повернутися.
Якщо вам буде потрібна допомога служби підтримки свідків, працівники служби зможуть її вам надати після того як ви дали свідчення.
Також, якщо ви хочете, ви можете залишитися в залі суду до кінця судового засідання і заслухати рішення суду. Тобто, ви можете бути присутніми під час допиту інших свідків, проведення дослідження письмових доказів, та виступів прокурора в судових дебатах (та сторони обвинувачення - потерпілого, його/її захисника, та ін.) і захисника та останнього слова обвинувачуваного. Рішення суду буде прийняте одразу після останнього слова обвинувачуваного. Для цього судді пройдуть до нарадчої кімнати. Рішення суду оголошується або одразу після завершення судового засідання, або у час, який визначить суддя.
Всі рішення суду викладаються для загального доступу на сайті Єдиного реєстру судових рішень після їх оголошення (зазвичай протягом 3 тижнів). Якщо ви знаєте номер справи, то ви дуже легко зможете знайти рішення.
Також ви можете віднайти рішення, скориставшись сайтом Судової влади України. Коли ви введете прізвище сторони по справі, ви зможете побачити на якому етапі знаходиться розгляд справи. Якщо натиснути на саму справу, ви перейдете на сторінку Єдиного реєстру судових рішень.
Якщо буде подана апеляційна скарга на рішення суду, навряд чи вас знову викличуть для допиту, однак, це можливо. Також справа може бути направлена до суду першої інстанції, тоді суддям доведеться проводити всі етапи судового розгляду наново.
Якщо вам доведеться повернутися до суду, вас можуть попросити знову дати свідчення, або дати відповідь лише на деякі питання. В будь-якому випадку порядок дій буде таким самим, як описано в інших розділах цього сайту.